Oszustwo na spadek/ darowiznę

29 January 2024

autor: Bożena Larecka-Kowalska
Fraud nigeryjski

Czym jest fraud nigeryjski?

Oszustwo znane jako „fraud nigeryjski”, jest rodzajem phishingu i polega na wciągnięciu osoby w grę psychologiczną, pod pozorem fikcyjnego przekazania jej bardzo dużych pieniędzy z zagranicy (najczęściej w formie spadku, darowizny, etc.), często z krajów afrykańskich, w rzeczywistości mające na celu wyłudzenie pieniędzy.

Przykłady

  • dostajesz maila (rzadziej telefon) o rzekomym spadku od dalekiego krewnego; oszust najczęściej podaje się za prawnika. Pieniądze, które odziedziczysz, możesz podjąć z banku po dopełnieniu formalności i opłaceniu należności. W celu uwiarygodnienia swoich działań oszust najczęściej prowadzi korespondencję w języku angielskim. Oszust może zlecić ci dokonanie przelewów na wskazane przez niego rachunki. Spadkobierca musi dokonać opłaty, aby została rozpoczęta procedura np. wystawienia przez bank certyfikatów poświadczających, że pieniądze nie pochodzą z nielegalnego źródła, itd. Oszuści uwiarygodniają całą historię przesyłając ci sfałszowane dokumenty.
  • oszust podszywając się pod pracownika banku kontaktuje się z tobą, wykorzystując pocztę elektroniczną. Odbiorca wiadomości jest informowany, że jeden z klientów banku zmarł i pozostawił po sobie konto z ogromną sumą pieniędzy, nie wskazując spadkobierców. Bank w sytuacji długoletniej niemożności ustalenia kręgu spadkobierców podjął decyzję o likwidacji konta po zmarłym i szuka kogoś, kto przejmie jego pieniądze. Po wyrażeniu chęci przejęcia rachunku, oszust przesyła bardziej szczegółową historię wraz ze sfałszowanymi dokumentami potwierdzającymi istnienie takiego konta. Możliwy jest również kontakt telefoniczny oszustów, celem uwiarygodnienia historii. Kolejny etap to poinformowanie o konieczności dokonania opłaty.
  • oszuści wysyłają wiadomości e-mail o wygranej pieniężnej w jednej z narodowych loterii któregoś europejskiego kraju. By rozwiać ewentualne podejrzenia informują cię, że oprócz przekazania środków z nagrody przelewem bankowym, można je odebrać również osobiście. W tym celu przekazują dokładne dane teleadresowe firmy odpowiedzialnej za loterię. Zazwyczaj osoby, które rzekomo wygrały w takiej loterii, dokonują weryfikacji organizującej ją firmy jedynie poprzez wykonanie telefonu pod podany przez oszusta numer. Zdarza się, że odbiorca takiej wiadomości decyduje się na przyjęcie wygranej międzynarodowym przelewem bankowym. Na tym etapie pojawiają się pierwsze opłaty, które zobowiązany jesteś uiścić. Oszust podtrzymuje kontakt tak długo, jak długo deklarujesz kolejne wpłaty. W przypadku, gdy poinformujesz oszusta, że posiadasz tylko część wymaganej kwoty, oszuści, aby wyłudzić cokolwiek oferują, że pokryją resztę wymaganej kwoty z własnych środków, które w późniejszym terminie masz im zwrócić. Działania te mają na celu utwierdzić cię w przekonaniu o dobrych intencjach oszustów.
  • coraz częściej oszuści prowadzą swoje działania na portalach randkowych czy społecznościowych. Zdobywają twoje zaufanie, a następnie informują cię o dużej kwocie pieniędzy, którą muszą przekazać z ich kraju lub chcą się nią podzielić. Manipulowana osoba podaje im swoje dane bankowe, przelewa im pieniądze na rzekome opłaty manipulacyjne, administracyjne bądź podatek, który według nich należy zapłacić, aby wytransferować te pieniądze.

Jak uniknąć oszustwa?

Kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • kieruj się zasadą ograniczonego zaufania – nigdy nie masz pewności, kto może znajdować się po „drugiej stronie”,
  • nie działaj impulsywnie i zastanów się przed wykonaniem operacji finansowej, czy aby na pewno masz rodzinę w innym kraju, o której nic nie wiedziałeś lub wygrałeś pieniądze na loterii, w której nie brałeś udziału,
  • zastanów się czy otrzymane dokumenty, np. certyfikat banku, nie są podrobione,
  • jeżeli masz wątpliwości co do wiarygodności otrzymanego e-maila, to możesz zgłosić podejrzenie oszustwa poprzez stronę internetową CERT POLSKA

 

21.02.2024

Oszustwo na Facebooku

07.02.2024

Rozstrzygnięcie konkursu!

01.02.2024

1. urodziny naturoBanku